زُيِّنَ لِلَّذِينَ كَفَرُواْ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَيَسْخَرُونَ مِنَ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَ اتَّقَواْ فَوْقَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَاللّهُ يَرْزُقُ مَن يَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ

212- (Hakikati) İnkâr edenlere dünya hayatı süslendirildi. (Onlar) inananlarla (bu dünyada) alay ederler. Oysa (ilahi azaptan) korunup, sakınan (o inanalar) kıyamet gününde onlardan (makamca çok) üstündürler. Allah, dilediğine hesapsız rızık verir. (Bakara:212)

EL-FA ÂL

EL-FA'ÂL

Dilediğini yapan

Daima aktif olan

Fiilinde daim ve mükemmel olan.

 

“O’dur yoktan var eden ve o yaratmayı sürekli tekrar eden de yine O‘dur. Ve mutlak bağış sahibi, hep seven ve sınırsızca sevilmeye layık olan O’dur: en şerefli makamın sahibidir: dilediği her şeyi yapabilen bir FA’AL’dir.” (Burûc 85:13-16)

 

Bedenimizdeki binlerce faaliyetten biri de; kalbimizin hayatımız boyunca hiç durmadan kan pompalayarak kan dolaşımını sağlamasıdır. Allah’ın el-Fa’âlisminin vücudumuzdaki tecellilerinden sadece biridir. Bu tecelli kalktığı anda bedenin küçük kıyameti kopar. 24 saat kan dolaşım faaliyetinin durmaması el-Fa’âl olan Rabbimizin hayata olan milyarlarca tecellisinden sadece biridir.

 
Eklenme Tarihi : 01.06.2013 02:23:34
Okunma Sayısı : 3547