وَاذْكُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَيْكُمْ وَمَا أَنزَلَ عَلَيْكُمْ مِّنَ الْكِتَابِ وَالْحِكْمَةِ يَعِظُكُم بِهِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Allah’ın üzerinizdeki nimetini ve size öğüt vermek için indirdiği kitabı ve (ondaki) hikmet'i düşünün. (Ki;) Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ve iyi biliniz ki, hiç şüphesiz Allah her şeyi bilendir. (Bakara:231)

EL-FA ÂL

EL-FA'ÂL

Dilediğini yapan

Daima aktif olan

Fiilinde daim ve mükemmel olan.

 

“O’dur yoktan var eden ve o yaratmayı sürekli tekrar eden de yine O‘dur. Ve mutlak bağış sahibi, hep seven ve sınırsızca sevilmeye layık olan O’dur: en şerefli makamın sahibidir: dilediği her şeyi yapabilen bir FA’AL’dir.” (Burûc 85:13-16)

 

Bedenimizdeki binlerce faaliyetten biri de; kalbimizin hayatımız boyunca hiç durmadan kan pompalayarak kan dolaşımını sağlamasıdır. Allah’ın el-Fa’âlisminin vücudumuzdaki tecellilerinden sadece biridir. Bu tecelli kalktığı anda bedenin küçük kıyameti kopar. 24 saat kan dolaşım faaliyetinin durmaması el-Fa’âl olan Rabbimizin hayata olan milyarlarca tecellisinden sadece biridir.

 
Eklenme Tarihi : 01.06.2013 02:23:34
Okunma Sayısı : 4166