إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَ هَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أُوْلَـئِكَ يَرْجُونَ رَحْمَتَ اللّهِ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

218- Onlar ki; iman ettiler, hicret ettiler (küfürden, günahtan ve yurtlarından), Allah yolunda cihat (ciddi gayret) ettiler. İşte onlar, Allah'ın rahmetini umabilirler. Allah bağışlayandır, acıyandır. (Bakara:218)

EL-HAFÎ

EL-HAFÎ

Mükemmel ilgilenen

Sonuna kadar izleyen

 

El-Hafî, esma-i hüsnadan olduğu Kur’an ile sabit isimlerden biridir. Kur’an’da Allah’a isnatla müstakil olarak ve isim formuyla kullanılır. El-Hafî, mükemmel bir hassasiyetle sonuna kadar ilgilenen, adeta kulunun üzerine titreyen, bu alaka ve ihtimam ile kulunu en hassas bilgilerle sonuna kadar izleyen, eşsiz ve benzersiz mutlak, sonsuz özne demektir.

El-Hafî ismi Kur’an’da Meryem suresi 47. Ayette geçer. Bu pasajın konusu kısaca şöyledir; Babası Hz. İbrahim’i imanından dolayı sahipsiz ve yüz üstü bırakmıştır. Oda sonunda doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalır. Allah davası uğruna hicretin tozlu yoluna koyulmuştur. Hafî isminin manası işte tam bu noktada mana kazanır. Mesaj açıktır. Ey İbrahim (ve onun gibi inancı uğruna hicret edenler) Baban seninle ilgilenmeyip seni yüzüstü bıraktı. Fakat bu seni üzmesin. Zira babanda bir kuldur ve onun kendisi de ilgiye muhtaçtır. Üzülme! Bundan böyle seninle el-Hafî olan Allah ilgilenecektir. Üstelik sonuna kadar ilgilenecektir.

 

“-Ey İbrahim! Yoksa sen benim tanrılarımdan yüz mü çeviriyorsun?” ”Eğer buna bir son vermezsen, yemin olsun ki seni öldüresiye taşa tutarım! Şimdi gözümün önünden kaybol bakayım!” dedi, “Sen sağlıcakla kal! Seni bağışlaması için Rabbime yalvaracağım; çünkü O, beni adım adım mükemmel izleyecektir (El-Hafî) Artık hem sizden hem de sizin Allah’ı bırakıp da yalvarıp yakardıklarınızdan uzaklaşacağım ve sizin için Rabbime yalvarmayı sürdüreceğim; umarım Rabbime duamdan dolayı mahrum olmam”dedi.” (Meryem 19:46-47-48)

 

Resmide bebekliğimizden yaşlılığımıza kadar geçen süreci ve her yaşın kendisine uygun iklimini renkleri kullanarak vermeye çalıştık. El-Hafî olan Rabbimizin bizimle sürekli ilgilendiğini, doğumdan ölüme kadar hatta ahirette de sürekli bizi izlediğini ayrıca el-Hafî olan Allaha iman eden kişinin hayatta hiç yalnız ve kimsesiz kalmayacağını ıssız bir orman havası içinde göğe el- Hafî lafzını yazarak anlatmaya çalıştık. Sözün özü el-Hafî olan Rabbimiz bizim üzerimize titriyor ya biz ne yapıyoruz?

 
Eklenme Tarihi : 01.06.2013 01:51:16
Okunma Sayısı : 4367