إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَ هَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أُوْلَـئِكَ يَرْجُونَ رَحْمَتَ اللّهِ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

218- Onlar ki; iman ettiler, hicret ettiler (küfürden, günahtan ve yurtlarından), Allah yolunda cihat (ciddi gayret) ettiler. İşte onlar, Allah'ın rahmetini umabilirler. Allah bağışlayandır, acıyandır. (Bakara:218)

EL-HAYR

EL-HAYR

Hayrın kaynağı

Zatı mutlak hayır olan

Hayrı eşsiz ve benzersiz olan.

           

“…Allah Hayr’dır, Hafız’dır ve O merhametlilerin en merhametlisidir” (Yusuf 12:64)

 

Hayır, bir şeyin yaradılış amacını gerçekleştirmesidir. Şer, bir şeyin yaradılış amacı dışına çıkması veya çıkarılmasıdır. Hayır, bir şeyin layık olduğunu bulmasıdır. Şer, bir şeyin hak ettiğine kavuşamamasıdır.

El-Hayr Allah’ın Kur’an’da geçen isimlerindendir. Kur’an’da Hayr 20’ye yakın ayette Allah’a isnat ve izafe edilir. Fakat şer kelimesi 30 yerde kullanıldığı halde, Allah’a isnat ve izafe edilmez.

Sözün özü: Tüm hayırlar El-Hayr olan Allah’tandır, şerler de iradeli varlıkların kendi elleriyle yaptıklarındandır.

 

“İyi bilin ki, Allah katında canlıların en şerlisi aklını kullanmayan sağır ve dilsizlerdir.  (Enfal 8:22)

 

“Eğer iman etseler ve sorumlu davransalardı, Allah katından hayırlı bir karşılığa mazhar olurlardı” (Bakara 2:103)

 

(Musa) dedi ki: “Rabbim! Senin bana ikram ettiğin her hayra o kadar ihtiyacım var ki?” (Kasas 28:24)

 

Resmimizde, el-Hayr’ın yarattığı her şeyin hayırlı olduğunu, beşerin elinde şerre dönüştüğünü birkaç örnekle anlatmaya çalıştık. Üzüm hayırlıdır ancak içki ve şaraba dönüştürüldüğünde kötülüklerin anası haline gelir. Tütün ise toprağın içindeki yaklaşık 400 zehri temizleyen faydalı bir bitkidir. Maalesef beşerin elinde insanları öldüren bir zehre dönüşmüştür. İnsanın küçük kıyametini hızlandıran faktörlerden biri sigaradır. Dünyamızın da sonunu hızlandıran bilinçsiz sanayileşme ve hava kirliliğidir. Bu yorumu fabrika bacasına benzettiğimiz sigaralarla anlatmaya çalıştık.

 Dünya hayırlıdır ancak dünya sevgisi balon gibidir, şişer ve ölüme yakın söner dünyayı aşırı sevmek başlı başına büyük bir şerdir.

 

Ey insan; Allah seni sadece başkalarının şerrinden değil, seni senin şerrinden de korur! (M.İslamoğlu)

Bir iş; ya hayr için, ya yarar için, ya da haz için yapılır. Sen hayır için yap! (M.İslamoğlu)

 

Bu resmi kendim tasarladım; eğer hayırlı ve güzel ise bu Allah’tandır. Yok, şer ve kötü ise o benden ve yeteneksizliğimdendir.

 
Eklenme Tarihi : 01.06.2013 01:50:12
Okunma Sayısı : 2823