مَّن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللّهَ قَرْضاً حَسَناً فَيُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافاً كَثِيرَةً وَاللّهُ يَقْبِضُ وَيَبْسُطُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

Kim Allah’a (onun yolunda) güzel bir kredi (limiti) açarsa, Allah da onun verdiğinin (mükâfatını) kat kat artırır. (İmkânları) Daraltanda genişletende Allah’tır ve siz O'na döndürüleceksiniz. (Bakara:245)

EL-MELİK

EL-MELİK

Eşsiz yönetici

Mülkünde mutlak otorite sahibi olan

 

“Allah te’ala, hakiki MELİK’tir.”  (Tâhâ 20:114)

 

“O kendisinden başka ilah olmayan Allah’tır. O MELİK’tir, Kuddus’tur, Selam, Mümin’dir, Müheyyim’dir, Aziz’dir, Cebbar’dır, Mütekebbir’dir. Eşsiz yüce olan o onların şirk koştuğu her şeyden ötesindedir, aşkındır.” (Haşr 59:23)

Bu resimde; el-Melik olan Allah’ın, nasıl her şeyi mükemmel yönettiğini birkaç örnek üzerinden anlatmaya çalıştık. Ortadaki Kâbe figürü; Allahın iradeli varlıkları yönetmesi, her dil her ırk ve her yaştan insanın Allah rızası için toplandığı yer.(Arafat: Hac zamanı dünyanın metrekareye en fazla kişi düşen bölgesi) Böyle bir organizasyonu sadece el-Melik olan Allah yapabilir. Atom çekirdeğinde proton ve nötronların çevresindeki elektronların hareketi ile maddenin yönetilmesi, DNA sarmalı ile canlının yönetilmesi ve kâinattaki milyarlarca yıldızın muhteşem bir yörünge sistemiyle yönetilmesini yönetimin merkezine yerleştirdiğimiz el-Melik lafzı ile anlatmaya çalıştık.

 
Eklenme Tarihi : 01.06.2013 02:32:19
Okunma Sayısı : 1877