يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَنفِقُواْ مِمَّا رَزَقْنَاكُم مِّن قَبْلِ أَن يَأْتِيَ يَوْمٌ لاَّ بَيْعٌ فِيهِ وَلاَ خُلَّةٌ وَلاَ شَفَاعَةٌ وَالْكَافِرُونَ هُمُ الظَّالِمُونَ

Ey iman edenler! Kendisinde hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin bulunmadığı bir gün gelmeden önce, size verdiğimiz rızıklardan (Allah yolunda) harcayın. Kâfirlere gelince, onlar zalimlerdir ta kendileridir. (Bakara: 254)

ALLAH

ALLAH

Kulluk edilmeye layık tek ilah

 

“ALLAH, kendisinden başka ilah olmayan, mutlak diri, hayatın ve varlığın kaynağı ve dayanağıdır.” (Âl-i İmran:2)

 

“De ki: O bir tek Allah’tır. O, tüm varlığın sebebi olan Mutlak Varlıktır. O, doğmamış ve doğurulmamıştır. Hiçbir şey O’na eş ve denk olmamıştır.” (İhlâs 112:1-4)

 

“O’nun güzel isimleri vardır: O’na onlarla dua edin!” (A’râf 7:180)

 Bu tabloda; imamesi Allah lafzı olan bir tespih resmettik. Allah’ın 99 esmasını, nüzûl sırasına göre vav harfi şeklinde tamamen Allah’tan bahseden İhlâs Suresi’nin üzerine yerleştirerek, Esmâ listesinin Kur’an’dan referans alınarak oluşturulduğunu anlatmaya çalıştık.

 

Vav harfi, sizinde bildiğiniz gibi birçok manaya gelmektedir. Bunlardan biri de, Allah’ın farklı isimlerini ve fiillerini tek de toplayan el-Vahit ismini, yani vahdaniyetini simgelemesidir. Peygamber efendimizin sahih hadisinde buyurduğu gibi; “Elbet Allah’ın 99 ismi vardır; bunları ihsa eden herkes kendini cennete girdi (bilsin)”  hadisindeki sayıya uygun bir temsili resim yapmaya çalıştık.  

Resimlerin alt köşesinde bulunan imza kısmına “Hiçbir şey O’na benzemez” (42:11) ayetinin yazılma sebebi: Resimlerin görselliğinin muhatabın zihninde oluşturacağı şekil ve şemaili engellemek içindir. Zira ne ki aklınıza geliyor o Allah değildir.

 

 
Eklenme Tarihi : 01.06.2013 02:51:44
Okunma Sayısı : 5069