وَاذْكُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَيْكُمْ وَمَا أَنزَلَ عَلَيْكُمْ مِّنَ الْكِتَابِ وَالْحِكْمَةِ يَعِظُكُم بِهِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Allah’ın üzerinizdeki nimetini ve size öğüt vermek için indirdiği kitabı ve (ondaki) hikmet'i düşünün. (Ki;) Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ve iyi biliniz ki, hiç şüphesiz Allah her şeyi bilendir. (Bakara:231).

ALLAH

ALLAH

Kulluk edilmeye layık tek ilah

 

“ALLAH, kendisinden başka ilah olmayan, mutlak diri, hayatın ve varlığın kaynağı ve dayanağıdır.” (Âl-i İmran:2)

 

“De ki: O bir tek Allah’tır. O, tüm varlığın sebebi olan Mutlak Varlıktır. O, doğmamış ve doğurulmamıştır. Hiçbir şey O’na eş ve denk olmamıştır.” (İhlâs 112:1-4)

 

“O’nun güzel isimleri vardır: O’na onlarla dua edin!” (A’râf 7:180)

 Bu tabloda; imamesi Allah lafzı olan bir tespih resmettik. Allah’ın 99 esmasını, nüzûl sırasına göre vav harfi şeklinde tamamen Allah’tan bahseden İhlâs Suresi’nin üzerine yerleştirerek, Esmâ listesinin Kur’an’dan referans alınarak oluşturulduğunu anlatmaya çalıştık.

 

Vav harfi, sizinde bildiğiniz gibi birçok manaya gelmektedir. Bunlardan biri de, Allah’ın farklı isimlerini ve fiillerini tek de toplayan el-Vahit ismini, yani vahdaniyetini simgelemesidir. Peygamber efendimizin sahih hadisinde buyurduğu gibi; “Elbet Allah’ın 99 ismi vardır; bunları ihsa eden herkes kendini cennete girdi (bilsin)”  hadisindeki sayıya uygun bir temsili resim yapmaya çalıştık.  

Resimlerin alt köşesinde bulunan imza kısmına “Hiçbir şey O’na benzemez” (42:11) ayetinin yazılma sebebi: Resimlerin görselliğinin muhatabın zihninde oluşturacağı şekil ve şemaili engellemek içindir. Zira ne ki aklınıza geliyor o Allah değildir.

 

 
Eklenme Tarihi : 01.06.2013 02:51:44
Okunma Sayısı : 5946