وَاذْكُرُواْ نِعْمَتَ اللّهِ عَلَيْكُمْ وَمَا أَنزَلَ عَلَيْكُمْ مِّنَ الْكِتَابِ وَالْحِكْمَةِ يَعِظُكُم بِهِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Allah’ın üzerinizdeki nimetini ve size öğüt vermek için indirdiği kitabı ve (ondaki) hikmet'i düşünün. (Ki;) Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ve iyi biliniz ki, hiç şüphesiz Allah her şeyi bilendir. (Bakara:231).

EL-EKREM

 

EL-EKREM

En cömert

En büyük kerem sahibi

 

“Oku! Zira Rabbin el-Ekrem’dir.” (‘Alak 96:3)

 

“Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak veren ve her başakta yüz dane bulunan tohuma benzer. Allah dilediğine kat kat verir: Zira Allah (rahmetiyle) sınırsız, her şeyi tarifsiz bilendir.” (Bakara 2:261)

 

Evet, Allah dilediğine kat kat verendir, özünde cömerttir, yani el-Ekrem’dir. Bu resimde; Allah’ın cömertliğinin toprağa tecellisi örneği üzerinden, bir nebzede olsa Rabbimizin ikramının ne kadar bereketli olduğunu anlamaya çalıştık. Bir buğday tanesini toprağa gömeriz, ondan birkaç kök çıkar, her kökten 25-30 tane habbe alırız, bu da bire yüz veya daha fazla bir oranda ikramdır. El-Ekrem olan Rabbimiz Kur’an’ı Kerim’inde bu oranın bire yedi yüz gibi yüksek bir oranda olduğunu, ahirete yatırım yapanların karşılığını aynı oranında değil de fazlasıyla almasının sebebinin, O’nun sonsuz cömertliği sebebiyle olduğu anlatılmaktadır. İkramının büyüklüğü el-Ekrem oluşundandır.

 
Eklenme Tarihi : 01.06.2013 02:40:42
Okunma Sayısı : 6581