وَاتَّقُواْ يَوْماً لاَّ تَجْزِي نَفْسٌ عَن نَّفْسٍ شَيْئاً وَلاَ يُقْبَلُ مِنْهَا شَفَاعَةٌ وَلاَ يُؤْخَذُ مِنْهَا عَدْلٌ وَلاَ هُمْ يُنصَرُونَ

48- Artık şu günden korkun ki; O gün, Hiç kimse bir başkası adına zerre kadar bir şey yapamaz ve hiç kimseden şefaat kabul edilmez ve hiç kimseye karşılık fidye de alınmaz. Ve onlara yardım da edilmez. (Bakara:48).

EL-EKREM

 

EL-EKREM

En cömert

En büyük kerem sahibi

 

“Oku! Zira Rabbin el-Ekrem’dir.” (‘Alak 96:3)

 

“Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak veren ve her başakta yüz dane bulunan tohuma benzer. Allah dilediğine kat kat verir: Zira Allah (rahmetiyle) sınırsız, her şeyi tarifsiz bilendir.” (Bakara 2:261)

 

Evet, Allah dilediğine kat kat verendir, özünde cömerttir, yani el-Ekrem’dir. Bu resimde; Allah’ın cömertliğinin toprağa tecellisi örneği üzerinden, bir nebzede olsa Rabbimizin ikramının ne kadar bereketli olduğunu anlamaya çalıştık. Bir buğday tanesini toprağa gömeriz, ondan birkaç kök çıkar, her kökten 25-30 tane habbe alırız, bu da bire yüz veya daha fazla bir oranda ikramdır. El-Ekrem olan Rabbimiz Kur’an’ı Kerim’inde bu oranın bire yedi yüz gibi yüksek bir oranda olduğunu, ahirete yatırım yapanların karşılığını aynı oranında değil de fazlasıyla almasının sebebinin, O’nun sonsuz cömertliği sebebiyle olduğu anlatılmaktadır. İkramının büyüklüğü el-Ekrem oluşundandır.

 
Eklenme Tarihi : 01.06.2013 02:40:42
Okunma Sayısı : 6842